RAWICZ.8log.pl | Strona: 2.html

Temat: Wujek Dobry Listonosz
T: "Granica" Nałkowskiej - wstęp

Zofia Nałkowska
- debiutowała w Młodej Polsce
- po II WŚ zaangażowana w Komisji Badania Zbrodni Niemieckich, co przyczyniło się do napisania "Medalionów"
- "Charaktery", "Dom kobiet", "Granica" ('35)

Granica
1) powieść polityczna
- kariera Zenona
- sytuacja polityczna - układy, represjonowanie opozycji (rządy sanacji)

2) społeczno-obyczajowa
- przedstawienie warst ówczesnej RP, relacji społecznych
- piramidka -> (od dołu)
I) BIEDOTA (Gołębscy, Bogutowa)
II) UBOGIE ZIEMIAŃSTWO (Ziembiewiczowie)
III) MIESZCZAŃSTWO (Cecylia Kolichowska)
IV) ARYSTOKRACJA, ELITY (Tczewscy)

3) psychologiczna
- ukazanie psychologizmu postaci

TYTUŁ
- pierwotnie "Schematy"
- granica morlana (Ziembiewicza, Justyny, Eliżbiety)
- granica społeczna - kamienica Kolichowskiej (sufit=podłoga); los psa Fitka
- granica filozoficzna - jesteśmy tacy, jakimi widzimy siebie sami, czy raczej tacy, jakimi widzą nas inni
- granica fizjologiczna

ZIEMBIEWICZ
+ powielał schematy, został tak wychowany
+ miał swoje ideały
+ zrobił duzo dobrego dla miasta - inicjatywy społeczne
+ zadłuzenie u Chechlińskiego było koniecznością
+ sam się utzrymywał w Paryżu
+ zainteresowanie Justyną
+ był uczciwy wobec obu kobiet, nie obiecywał im niczego
Źródło: lo12.wroclaw.pl/viewtopic.php?t=3284Temat: Patriotyzm
Ale wcale za granicą nie potrzebują dobrze wykształconych Polaków. Potrzebują pielęgniarek, robotników (póki są tańsi), ewentualnie lekarzy i inżynierów. Ale na co im prawnicy lub ekonomiści? Polacy w tych branżach nie robią karier masowo.

Pisząc o trudności w znalezieniu godnej pracy przez osoby z wyższym wykształceniem, nie miałem na mysli wszystkich krajów wyłącznie poza Polską.
Naturalnym jest to że istnieją kraje w których również powstaje bardzo podobny problem, aczkolwiek moim zdaniem przynajmniej w krajach wyżej rozwiniętych z pewnością nie jest on na tyle poważny co w samej Polsce.
Porównując Polskę z Australią, Niemcami, USA można wyraźnie zauwazyć różnice w stopniu różnorodności na zapotrzebowanie konkretnie ukierunkowanych ludzi.
Które jest w znacznym stopniu wyzsze aniżeli w Polsce, poza tym jest bardziej różnorodne, jednym z podstawowych warunków jest opanowanie konkretnego języka ojczystego w danym kraju, co w dzisiejszych czasach nie jest znaczącym problemem.
W Polsce Filozof, Socjolog,Geolog, Archeolog mają bardzo słabe pole działania w porównaniu z innymi krajami.
W Polsce nie ma pieniedzy na szpitale, nie ma co myśleć o większych inwestycjach w badania i instytuty naukowe, w różnego rodzaju przedsięwzięcia czysto zwiazane z kierunkami o pasyjnym podłożu.
Na to nie ma miejsca...

Ale znowu: czym my się w tym względzie różnimy od innych krajów, czy wyznań?

Zasadnicza różnica polega na tym że Polacy są bardzo ścisle przywiazani do tego swojego tradycjonalizmu, oczywiście są różne inne kraje które wykazują sie znacznie intensywniej w tej dziedzinie, ale tutaj mowa o Polsce i o tym co denerwuje mnie jako obywatela który patrzy na wszystko z boku.
W Polsce panuje wręcz faszyzm tradycjonalistyczny, przejawia sie to niechecia i potepieniem dla osobników którzy odchylaja się od tradycjonalnej normy.
Gdyby w naszym kraju przestano gorzej i z pogardą traktować ludzi którzy żyją w swój indywidualny sposób nie związany z tradycjonalną normą społeczną,myslę wtedy mógłbym zostać połpatriotą.
Źródło: shadow.zaginiona-biblioteka.pl/viewtopic.php?t=1082


Temat: Tomasz Lis

Tomasz Lis (ur. 6 marca 1966 w Zielonej Górze) - jeden z najpopularniejszych polskich dziennikarzy telewizyjnych, twórca programu informacyjnego "TVN Fakty" (emitowanego na antenie stacji TVN) i "Wydarzenia" (nadawanego w telewizji Polsat).

Karierę rozpoczął w TVP, jako student IV roku dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim wygrał otwarty konkurs na dziennikarza telewizyjnego. Na antenie debiutował 3 maja 1990 roku, prowadząc wieczorne "Wiadomości". Po powrocie ze stypendium amerykańskiej agencji informacyjnej w 1991 roku został sprawozdawcą parlamentarnym "Wiadomości". W 1994 roku został korespondentem w USA. Do Waszyngtonu wyjechał z żoną Kingą poślubioną (po roku znajomości) trzy dni przed wyjazdem. Do Polski wrócił w 1997 r. Rozpoczął pracę w powstającej wówczas stacji TVN. Był współtwórcą i głównym prezenterem Faktów - głównego serwisu informacyjnego TVN, nadawanego od 3 października 1997 roku codziennie o 19:00. Będąc na wizji od pierwszego dnia nadawania programu tej stacji telewizyjnej, jako pierwszy w Polsce anchor stał się jednym z najważniejszych autorów jej sukcesu medialnego.

W TVN został zawieszony w obowiązkach, a następnie, 10 lutego 2004 zwolniony, pod zarzutem niedotrzymywania warunków umowy. Zarzucono mu zbyt wiele publicznych wystąpień poza macierzystą firmą (w tym u konkurencji), naruszających wizerunek jego neutralności i przynależności do stacji. Powszechnie uważa się, że głównym powodem zakończenia kariery w TVN był głośny sondaż Pracowni Badań Społecznych opublikowany w styczniu 2004 w Newsweeku, sugerujący znaczne szanse Tomasza Lisa na zwycięstwo w wyborach prezydenckich (w sondażu zajął drugie miejsce po Jolancie Kwaśniewskiej). Od publikacji Newsweeka Lis nie chciał się odciąć, twierdząc, iż musi to wszystko przemyśleć (zdanie to było potem często cytowane w mediach), ostatecznie jednak nie zdecydował się na start w wyborach. Wydarzenia te odbiły się w mediach głośnym echem, a zbiegły w czasie z wyborem nowego prezesa telewizji publicznej i wymianą wielu posad w tej instytucji.

Opublikowana jesienią 2003 roku książka Tomasza Lisa Co z tą Polską? sprzedała się do 20 kwietnia 2004 w nakładzie ponad 100 tys. egz, a na towarzyszące promocji spotkania z autorem przychodziło bardzo dużo ludzi. Wielu z nich widziało Lisa jako jedynego kandydata mogącego pokonać w wyborach prezydenckich 2005 zarówno Andrzeja Leppera, jak i Jolantę Kwaśniewską.

1 września 2004 roku został Członkiem Zarządu i Dyrektorem Programowym telewizji Polsat. Jest wraz z Hanną Smoktunowicz twórcą programu Wydarzenia. Prowadzi w Polsacie program publicystyczny Co z tą Polską?.

16 września 2004 roku opublikowano kolejną książkę Lisa Nie tylko fakty opowiadającą o jego pracy w telewizji.

Tomasz Lis był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. trzy Wiktory, tytuł Dziennikarza Roku 1999, był laureatem konkursu Telekamery 2006 otrzymując nagrodę dla najlepszego publicysty. Laureat Nagrody Kisiela 2005.

W czerwcu 1994 roku ożenił się z Kingą Rusin, mają dwie córki. 27 czerwca 2006 dziennikarze rozwiedli się.
Źródło: wydarzenia.exoticcars.pl/forum/viewtopic.php?t=2172